
Dit kan jij doen voor Oekraïne: 'Demonstreren heeft zin'
Overal ter wereld komen mensen in actie voor Oekraïne. Wil jij ook graag iets doen, maar weet je niet waarmee je kan helpen? Kidsweek vroeg het aan hulporganisatie het Rode Kruis en mensenrechtenorganisatie Amnesty International.
‘Het is prachtig dat kinderen iets willen doen’, laat Iris van Deinse van het Rode Kruis weten. Wat haar betreft kan dat het best door geld te storten op giro 555. ‘Dat geld gaat naar elf hulporganisaties die actief zijn in Oekraïne en landen daaromheen.’ Je kunt natuurlijk je eigen spaarpot omkiepen. ‘Maar je kunt ook een creatieve manier verzinnen om geld in te zamelen.’ Denk aan het verkopen van spullen of zelfgebakken koekjes.
Geld, geen spullen
Heeft het ook zin om slaapzakken, dekens of voedsel te verzamelen? ‘Wij kiezen voor geld en geen spullen of eten’, zegt Van Deinse. ‘We zien we dat we daarmee de mensen ter plekke echt kunnen steunen. We bekijken daar wat er precies nodig is, en zorgen dat wij juist die dingen kopen.’ Daarnaast biedt het Rode Kruis medische en psychische hulp, en ook dat moet betaald worden. ‘We geven bijvoorbeeld eerste-hulp-trainingen aan mensen in schuilkelders, zodat mensen elkaar kunnen helpen als ze gewond raken.’
Dit weekend werd er geprotesteerd in Amsterdam tegen de oorlog in Oekraine. Onder de foto gaat de tekst door.
Demonstreren heeft zin
Er is nog iets dat je kan doen: demonstreren. Misschien denk je: wat maakt het uit als ik met een kartonnen bord op een plein ga staan? Toch heeft het nut, zegt Ruud Bosgraaf van Amnesty International. ‘Er is dit weekend veel gedemonstreerd, overal in de wereld en ook in Nederland. Daardoor laat je zien dat je betrokken bent. Het zal Poetin niet direct stoppen, maar het heeft zin om te laten horen dat dit niet kan.’ Hoe meer mensen op de been, hoe krachtiger het signaal, zegt Bosgraaf. ‘Niet alleen als hart onder de riem voor de Oekraïners, maar ook als gezamenlijke boodschap naar Poetin.’
Logeerbed opmaken
Bosgraaf noemt nog een laatste manier waarop we met z’n allen kunnen helpen. Die gaat over het opvangen van vluchtelingen. ‘In Nederland kijken we daarvoor eerst naar onze regering, die de opvang regelt in asielzoekerscentra. En misschien wel, als er écht miljoenen vluchtelingen richting het westen komen, in gymzalen en sporthallen. Dat betekent dat jij daar misschien even niet kan gymmen. Het is goed om daar al over na te denken.’ En ben jij het logeerbed al aan het opmaken? ‘Dat is nog ver weg. Maar ook niet ondenkbaar dat dat toch een keer nodig gaat zijn. Het is helemaal geen gek idee om daar vast met je ouders over te praten.’
Anderen lazen ook: Wat doe je als je schrikt van nieuws over Oekraine?
Altijd op de hoogte blijven van nieuwtjes die voor kinderen interessant zijn? Volg ons via Facebook, Instagram, de wekelijkse nieuwsbrief of neem een proefabonnement op de krant!